שתלים

שתלים דנטליים- חוזרים למראה הטבעי

רפואת השיניים האסתטית מציעה מגוון אפשרויות שיקום גם למי שאיבד את רוב שיניו מסיבות כאלה ואחרות. שתלים דנטליים מהווים פתרון מושלם בזכות המראה הטבעי שמתקבל, יכולת הלעיסה האיכותית והאפשרות לקשור אליהם יותר משן אחת

בשנת 1952 גילה הפרופסור השבדי פר אינגבר ברנמרק, את האפשרות להשתמש בלוחיות טיטניום ליצירת חיבור בלתי הפיך עם רקמת העצם. כך נולד השתל הדנטלי הראשון ומכאן ואילך התפתח התחום במהירות מסחררת עד שכיום ניתן לבצע השתלת שיניים כמעט בכל אדם בוגר וכמעט בכל מקרה של אובדן שיניים.

שתל דנטלי הוא בורג טיטניום שמוחדר אל תוך העצם, בהליך הנעשה בהרדמה מקומית ואינו גורם כאב. בורג זה משמש כשורש מלאכותי, או 'עוגן' שעליו ניתן להתקין שן אחת או יותר. הטיטניום נבחר למטרה זו בזכות היותו מתכת חזקה המתאימה מבחינה ביולוגית לרקמות העצם.

שתלים דנטליים שומרים על המראה הטבעי של הפה ומבנה הפנים, מאפשרים הפעלת כוח לעיסה רב יותר מאשר שן תותבת. מחקרים הוכיחו כי לאחר שיקום הפה עם השתלת שיניים מושגת יכולת לעיסה של מעל 85% מהכוח הרגיל- לעומת 20% בשיניים תותבות. בתחזוקה נכונה יכולים שתלים דנטליים להחזיק מעמד כ-15 שנים ויותר.

שתלים דנטליים מהווים פתרון איכותי עבור מטופלים שזקוקים לשיקום ושחזור שיניים חסרות. השתלות שיניים מבוצעות כיום הנתונים המספריים מצביעים על מעל 95% הצלחה אך הצלחת ההשתלה מותנית בבריאותו התקינה של המטופל ובכמות ואיכות העצם במקום המיועד להשתלה. במקרים של חוסר במסת עצם ניתן לבצע הוספה או מילוי ואף לייצר עצם חדשה.

שתלים דנטליים מתאימים כמעט לכל אחד מלבד כמה מקרים יוצאי דופן דוגמת חולים שעברו טיפולי הקרנה בראש או בצוואר בחמש השנים האחרונות, חולי סכרת, מטופלים הסובלים מספיגת סידן מואצת בעצמות, חולי סרטן ואנשים המטופלים בסטרואידים. כמו כן הוכח גם כי בקרב מעשנים יורדים אחוזי ההצלחה של ההשתלות ב–30% בערך.

שלבי ההתקנה של שתלים דנטליים משתנים מאדם לאדם אך בגדול ניתן לומר כי לאחר בדיקת התאמה הראשונית במרפאת השיניים ניתן להתחיל בטיפול הכולל: החדרת השתל לעצם, תקופת המתנה לקליטת השתל ( כשלושה חודשים בלסת התחתונה וארבעה עד שישה חודשים בלסת העליונה) ולאחר מכן חשיפת השתל, חיבור המבנה הפרוטטי ולקיחת מידות וצבע לשם ייצור הכתר.

לפני כל הליך של השתלת שיניים מומלץ לבצע ניקוי אבנית- כפעולת הכנה של המקום, מטופלים שמעשנים מתבקשים להפחית בכמות הסיגריות שכן העישון מהווה את אחד הגורמים המפריעים ביותר לשלב הריפוי. בשעות שלפני תחילת הטיפול מומלץ לאכול מזון עשיר בפחמימות מורכבות על מנת למנוע תופעה של רעב בשעות שלאחר מכן.


Scroll to Top