טיפולים משמרים

סתימות לבנות – רק נשמע פשוט

אחד הטיפולים הנפוצים ביותר ברפואת השיניים המודרנית היא סתימה, או שחזור בשפה המקצועית. לכאורה הטיפול נראה לגמרי לא מסובך ולא מעורר שאלות, אבל כמה פרטים קטנטנים בהחלט יכולים להשפיע על התוצאה: האם השחזור יחזיק מעמד 15 שנים ולא יגרום כאבים למטופל או שכבר אחרי שנה המטופל יצטרך לחזור ל רופא לטיפול שורש?

מה הם אותם פרטים קטנטנים?

חשוב להדגיש שאנחנו מדברים על סתימות לבנות, או בשפה המקצועית שחזורים מרוכבים. כמובן שחזורי אמלגם הוכיחו את עצמם כחזקים ועמידים, אבל כיום רוב הרופאים ויתרו עליהם לטובת שחזורים מרוכבים.

על מה כדאי לשים לב?

בביצוע שחזורים מרוכבים צריך להקפיד על שיטת עבודה מיוחדת. שחזור מרוכב איכותי דורש יותר זמן, יותר מכשירים ושיטות עבודה אחרות מאלו שהיו מקובלות בשחזורי האמלגם, אחרת השן תיפתח רגישות והסתימה תחזיק מעמד לא יותר משנתיים – שלוש.

"למה," תשאלו? שחזורים מרוכבים לא אוהבים רוק. מספיק שטיפה קטנה של רוק תיכנס לחלל השן והלכה העבודה.

מה הפתרון לבעיה? סכר גומי!

סכר גומי זאת יריעת לטקס שנמתחת על מסגרת ומבודדת את חלל השן המטופלת.

סכר גומי – חותמת איכות!

טיפול השיניים המודרני מזכיר מיקרו ניתוח וסכר גומי מאפשר להקפיד על סטריליות מקסימלית בזמן הניתוח. הוא מונע חדירת הכימיקלים לחלל הפה ואת סכנת החניקה של המטופל בחלקיקי חומר שנפלו לתוך הפה. כמו כן, סכר הגומי ממזער את סכנת הפגיעה של המקדח בלשון או רקמות רכות. חשוב מאד להשתמש בסכר גומי בטיפולים כמו שחזורים וטיפולי שורש. לצערי, הרבה רופאים עדיין עובדים בשיטה הישנה ולא משתמשים בסכר גומי מחוסר ידיעה ומתוך הרצון לחסוך בזמן.

אך נחזור לעניינו, השחזורים. שחזור מרוכב דורש טיפול ארוך פי שניים משחזור אמלגם. שחזור מרוכב לא נעשה בבת אחת, אלא שלב-שלב ובכל שלב החומר עובר הקשיה באמצעות מנורת אור כחול חזק. סתימה בינונית תעשה ב-7-5 שלבים.

ואחרון חביב: הרופא לא יכול לבצע שחזור מרוכב ללא סייעת, זה כמעט בלתי אפשרי. שתי ידיים וזוג עיניים פשוט לא מספיקים בהתחשב בכל הפרוצדורות מסביב.

מה היתרון של סתימות לבנות על פני סתימות אמלגם?

רפואת השיניים משתמשת בסתימות אמלגם מעל למאה שנים והן הוכיחו את עצמן היטב. החיסרון היחיד והבולט שלהן הוא בהיבט האסטטי. קיימת דעה שחומר האמלגם מזיק יותר בגלל שהוא מכיל כספית, אבל אין לה הוכחה מדעית מצוקה.

עם זאת:

הטכנולוגיה המתקדמת של שחזורים מרוכבים מאפשרת להכין חלל קטן יותר בשן. כלומר השן נשארת חזקה ובריאה יותר וכתוצאה מכך תחזיק מעמד זמן רב יותר. במקרה של עששת חמורה סתימה לבנה יכולה להציל את השן ולמנוע טיפול שורש. במצב כזה אין אפשרות לבצע סתימת אמלגם.

שחזור מרוכב, בניגוד לשחזור אמלגם, עובר קישור כימי (הדבקה) לחומר השן ומחזק אותה עוד יותר.

מבחינה חיצונית השחזור נראה כמעט כמו חלק אינטגרלי מהשן ומעניק הרבה יותר חן לחיוךJ.

תחום נוסף שהתפתח מאוד ברפואת השיניים הודות לגילוי החומרים המרוכבים הוא שחזור השיניים הקדמיות. כאן האפשרויות הן כמעט בלתי מוגבלות: ניתן לא רק לשחזר את השן שנפגעה מעששת, אלא גם שן שנשברה, אפשר לשנות צורה של השן, לסגור פתח רחב בין השיניים וכן הלאה.

כמובן שנשארות לנו עוד הרבה שאלות פתוחות:

האם כדאי להחליף את סתימות האמלגם הישנות בסתימות לבנות, אפילו שהסתימה והשן לא מטרידות אתכם?

למי לא מומלץ לעשות סתימות לבנות?

ומה עושים אם אתם ממשיכים לסבול מרגישות בשן?

אשמח לענות על שאלות אלו ואחרות ולעמוד לשירותכם.


Scroll to Top